Do ginekologa na NFZ czy prywatnie?

Do ginekologa na NFZ czy prywatnie?

Każda kobieta korzysta z usług lekarza ginekologa. Czy skorzysta z ginekologa prywatnie czy na NFZ zależy od niej.

Ginekolog to lekarz zajmujący się badaniem i diagnozowaniem chorób kobiecych narządów płciowych oraz ich leczeniem.

Kobieta odczuwająca objawy wymienione poniżej powinna udać się do ginekologa na NFZ lub prywatnie:

  • ból w podbrzuszu,

  • upławy,

  • świąd i pieczenia pochwy,

  • ból piersi,

  • ból podczas stosunku,

  • nieregularne miesiączki,

  • problem z zajściem w ciążę,

  • objawy ciąży,

  • suchość pochwy,

  • plamienia.

Jednak trzeba pamiętać, że każda kobieta powinna odwiedzać ginekologa przynajmniej raz w roku.

Pierwsza wizyta u ginekologa na NFZ czy prywatnie jest wywiadem, który przeprowadza ginekolog, lekarz musi wiedzieć kiedy była ostatnia miesiączka, jej regularność, obfitość krwawień, czy stosowana jest antykoncepcja, z jakimi niepokojącymi objawami pacjentka się zgłosiła.

Jedną i najważniejszą różnicą pomiędzy ginekologiem na NFZ a prywatnym jest to, że pacjentka ma wizytę bezpłatną. To bardzo ważne ponieważ za wizytę w prywatnym gabinecie trzeba zapłacić od 200 zł. Jednak pacjentki, które korzystają z ginekologa na NFZ narzekają, że lekarz podchodzi do nich z oziębłość i atmosfera w gabinecie nie należy do miłych. Nie dotyczy to oczywiście wszystkich ginekologów, ponieważ każdy z ludzi jest inny. Jednak wizyta u ginekologa na NFZ jest szybką wizyta, natomiast w gabinecie prywatnym ginekolog ma czas dla swojej pacjentki, odpowiada na wszystkie jej pytania i atmosfera jest miła a wizyta przebiega w dobrej atmosferze. Dlatego bardzo często pacjentki wolą skorzystać z płatnej wizyty aby być dobrze potraktowane. Należy pamiętać, że w poradni na NFZ wykonywane są wyłącznie rutynowe badania. Za wszystkie zabiegi i dodatkowe zlecenia trzeba jednak zapłacić.

Pacjentki mają możliwość zapisać się do prywatnego ginekologa a także jednocześnie do ginekologa przyjmującego na NFZ, aby móc skorzystać z refundowanych badań. W ten sposób nie muszą płacić za badania, które są w standardzie opieki, a wyniki tych badań mogą pokazać lekarzowi prywatnemu. Wizyta u ginekologa prywatnie kosztuje od 200 zł, ale zależy co dany specjalista będzie musiał wykonać. Jeśli jest to rutynowe badanie nie powinniśmy zapłacić więcej, no chyba że stawka u ginekologa w gabinecie prywatnym wynosi więcej.

Bardzo często Panie w okresie menopauzy mają krwawienia, są senne czy czują ciągłe zmęczenie lub zmienne nastroje wtedy warto zgłosić się do specjalisty endokrynologa ginekologa. Ponieważ mogły pojawić się inne problemy zdrowotne jak tarczyca czy cukrzyca.

Wszelkie prawa zastrzeżone © lekarz-nfz.pl 2024