Endoproteza biodra i kolana na NFZ i prywatnie, cena oraz czas oczekiwania
W Polsce pacjentom oferowana jest endoproteza kolana oraz biodra zarówno na NFZ jak i w ramach prywatnej praktyki. Interesuje Cię cena i czas oczekiwania na operację endoplastyki biodra lub kolana? To zapraszamy do naszego artykułu.
Endoprotezoplastyka, czyli operacja ortopedyczno-chirurgiczna, niesłusznie kojarzona jest jedynie z osobami starszymi, które zmagają się ze zwyrodnieniem stawu biodrowego lub kolanowego. Pierwsze objawy schorzenia, który zmusza pacjenta do poddania się operacji wszczepienia endoprotezy kolana lub biodra, może pojawić się już po 40 roku życia. Oczywiście nie bez znaczenia na pojawienie się schorzenia ma styl życia, wykonywana praca, nadwaga czy przebyty uraz. Ból utrudniający poruszanie i ograniczony zakres ruchu, może świadczyć o zapaleniu stawu, który zbyt późno rozpoznany i niewłaściwie leczony może wywołać nasilenie się objawów i konieczność poddania się operacji. Dzięki pracy wybitnych specjalistów, endoproteza stawu stała się szansą dla osób zmagających się z chronicznym ból i nadzieją na poprawę jakości życia.
Endoproteza kolana prywatnie i NFZ
Endoproteza kolana to operacja, która polega na zastąpieniu uszkodzonego lub zużytego stawu kolanowego. Zabieg ten przeprowadzany jest najczęściej u osób z artozą, czyli zaawansowaną chorobą zwyrodnieniową oraz u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów lub z uszkodzeniami stawu na skutek urazu. Można wyróżnić endoprotezę kolana jednoprzedziałową, tzw. częściową, która zastępuje tylko jedną część stawu kolanowego oraz endoprotezę kolana całkowitą, która zastępuje cały staw kolanowy.
Lekarz ortopeda kwalifikuje pacjenta do operacji wszczepienia endoprotezy kolana. Przygotowując się do zabiegu, niezbędne jest odbycie specjalistycznych badań diagnostycznych oraz konsultacji z anestezjologiem, gdyż zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Po operacji kluczowym elementem jest rehabilitacja, która ma wpłynąć na szybszy powrót do pełnej sprawności pacjenta poprzez poprawienie zakresu ruchu i stabilizacji stawu oraz wzmocnienie siły mięśni.
Operacja wszczepienia endoprotezy kolana obejmuje wiele korzyści taki jak zmniejszenie lub likwidacje bólu, poprawę funkcjonalności stawu i powrót do codziennej aktywności. Należy jednak liczyć się z ryzykiem jakie może nieść operacja. Mogą pojawić się komplikacje pooperacyjne, w tym infekcje, zakrzepy krwi lub uszkodzenie nerwów.
Koszt endoprotezy kolana
Operacja endoprotezy kolana może zostać wykonana w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, co oznacza, że pacjent nie ponosi bezpośrednich kosztów za samą operację. Niestety czas oczekiwania na zabieg w ramach NFZ może wynieść od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od regiony.
Operacja endoprotezy kolana przeprowadzana w prywatnej klinice może odbyć się w przeciągu miesiąca, po odbyciu niezbędnych konsultacji, a jej koszty wahać się będą od 25 000 do 45 000 złotych. Cena uzależniona jest oczywiście od rodzaju protezy (proteza częściowa lub całkowita) oraz od użytych materiałów protezy (proteza ceramiczna lub metalowa).
Bez względu na operacje przeprowadzoną na NFZ czy prywatnie, należy liczyć się z dodatkowymi kosztami na rehabilitacje, które mogą wynieść kilka tysięcy złotych miesięcznie oraz kosztami na leki i opiekę pooperacyjną.
Endoproteza biodra - NFZ i prywatnie
Endoproteza biodra, znana również jako alloplastyka stawu biodrowego, to procedura chirurgiczna polegająca na zastąpieniu uszkodzonego lub zużytego stawu biodrowego sztuczną protezą. Jest to jedna z najczęściej wykonywanych operacji ortopedycznych, szczególnie u pacjentów z zaawansowaną chorobą zwyrodnieniową stawów, reumatoidalnym zapaleniem stawów, czy też po złamaniach szyjki kości udowej. Można wyróżnić endoprotezę całkowitą, która zastępuje zarówno panewkę stawu biodrowego, jak i główkę kości udowej oraz endoprotezę częściową, która zastępuje tylko główkę kości udowej, pozostawiając naturalną panewkę stawu biodrowego. Przygotowanie do zabiegu obejmuje ocenę stanu zdrowia pacjenta oraz przeprowadzenie niezbędnych badania diagnostyczne, w tym badania rentgenowskie oraz konsultacje anestezjologiem. W znieczuleniu ogólnym, chirurg wykonuje nacięcie w okolicy biodra, usuwa uszkodzone elementy stawu i umieszcza protezę, której żywotność jest określany nawet na 15-20 lat.
Rehabilitacja po operacji ma kluczowe znaczenie w powrocie do pełnej sprawności. Pacjent już kilka godzin po zabiegu musi wykonać pierwsze ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty, aby uniknąć zakrzepów krwi, a w dalszym etapie ćwiczenia będą zwiększać zakres ruchu, poprawiać chód oraz siłę mięśni.
Endoproteza biodra może znacznie poprawić jakość życia pacjenta poprzez redukcję bólu, poprawę funkcji stawu biodrowego oraz umożliwienie powrotu do normalnych aktywności, ale jak w przypadku każdej operacji, istnieje ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych.
Cena endoprotezy biodra
W Polsce operacja wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego może być wykonana w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia więc pacjent nie ponosi kosztów samej operacji, ale czas oczekiwania na zabieg może wynieść nawet kilka lat.
Operacja biodra w prywatnej klinice, w zależności od rodzaju wszczepianej endoprotezy stawu biodrowego, może wynieść do 50 000 złotych. Cena uwzględnia konsultacje przedoperacyjne, endoprotezę, operacje oraz pobyt w szpitalu po zakończonym zabiegu.
Po operacjach, niezależnie od wyboru NFZ lub placówki prywatnej, należy liczyć się z dodatkowymi wydatkami na rehabilitacje, która jest niezbędnym procesem w powrocie do pełnej sprawności pacjenta.